Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Posted by password on Wed, Feb 12 2020 13:55:11

Spłata kilku lub też kilkunastu zobowiązań do dla każdego kredytobiorcy nie małe wyzwanie. Nasz portfel wszak nie jest z gumy, a opóźnienia w spłacie kredytów mogą się dla nas wiązać z przykrymi konsekwencjami. Żeby tego uniknąć dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Charakteryzuje się on dużą ilością plusów, ale również tak dobre rozwiązanie nie ustrzegło się kilku minusów. Serdecznie zapraszam do zapoznania z treścią artykułu.

Komu opłaca się kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Na wstępie musimy sobie wyjaśnić, czym jest tak naprawdę kredyt konsolidacyjny. Jak sama nazwa wskazuje jest to kredyt, który łączy, a inaczej mówiąc konsoliduje wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania finansowe. Bez względu na to czy są to kredyty bankowe, pożyczki, chwilówki czy też pożyczki prywatne, (bo taka sytuacja też może wystąpić). W ten sposób przeprowadzając konsolidację otrzymujemy środki finansowe, które bank przelewa na poszczególne konta naszych wierzycieli, a my otrzymujemy nową, jedną ratę do spłaty każdego miesiąca. Jest to generalnie taktyka pozytywna sytuacja, ponieważ musimy mieć świadomość, że posiadanie wielu zobowiązań to konieczność opłacania wielu rat. Duża liczba rat generuje tak naprawdę niepotrzebne koszty w postaci: zdublowanego oprocentowania, ubezpieczenia, prowizji, marż i innych narzutów. Zaciągając kredyt konsolidacyjny mamy tylko jedno zobowiązania i jeden kredyt. Oczywiście nic nie jest za darmo. O ile pojedyncza rata kredytu będzie dla nas niższa niż suma wszystkich rat dotychczasowych zobowiązań to nasza łączna kwota do spłaty będzie wyższa. Dzieje się tak, ponieważ mając niższą ratę wydłuża nam się czas spłaty, a to z kolei wpływa na ogólny koszt kredytu.

Dodatkowa suma do kredytu konsolidacyjnego, brać czy nie brać?

Z praktyki wiem, że kiedy osoba zgłasza się po kredyt konsolidacyjny to bardzo często doradca proponuje dodatkową sumę gotówki. Czyli tak „wykrojona” suma z kredytu, którą będziemy mogli przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel. Warto zastanowić się czy jest to dla nas opłacalne i czy faktycznie takiej sumy potrzebujemy. Wszak kredyt konsolidacyjny bierzemy po to, aby wyjść z zadłużenia, a nie po to żeby popaść w jeszcze większe długi. Jeśli natomiast potrzebujemy dodatkowej gotówki na jakieś pilne wydatki warto zastanowić się nad propozycją doradcy kredytowego. Jednak należy pamiętać o tym, że rata kredytu konsolidacyjnego będzie wyższa. Podsumowując, tak jak wspomniałem na początku kredyt konsolidacyjny ma swoje plusy i minusy, o których warto pamiętać.