Lokaty bankowe na korzystnych warunkach

Posted by password on Tue, Apr 14 2015 09:46:59

Lokaty bankowe to dość popularny produkt bankowy. Umożliwia on osiąganie może niewielkich, ale konkretnych zysków, a ponadto jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Ważny jest jednak wybór odpowiedniej oferty, tak, aby lokata była dla nas jak najbardziej korzystna zarówno pod względem finansowym, jak i w innych aspektach.

Jaki zysk?

To, ile na lokacie można zarobić jest kwestia, która chyba najbardziej każdego interesuje. Wysokość zysku zależeć będzie przede wszystkim od wysokości oprocentowania, które bezpośrednio się na to przekłada. Jednak samo oprocentowanie może się zmieniać w zależności od warunków. Tak jest właśnie w przypadku lokaty z oprocentowaniem zmiennym, które zmienia się w zależności od zmian wysokości stóp procentowych. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, to w przypadku oprocentowania zmiennego zarobimy więcej na lokacie. Jeśli jednak sytuacja przyjmie przeciwny obrót, to zarobimy na lokacie mniej, niż było przewidywane. Aby uniknąć takiego ryzyka, można wybrać lokatę ze stałym oprocentowaniem, które będzie niezmienne od początku do końca czasu trwania lokaty – będzie obowiązywała jego wartość ustalona na podstawie wysokości stóp procentowych obowiązującej w dniu otwierania lokaty. Na wysokość oprocentowania lokaty wpływ może mieć również częstotliwości kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja to doliczanie odsetek do kapitału, więc każde następne naliczanie odsetek będzie już wykonywane na większej kwocie bazowej.

Czas trwania lokaty

Wybierając lokatę nie można również pominąć kwestii czasu jej trwania. Generalnie wyróżnić możemy lokaty długoterminowe oraz krótkoterminowe. Zwykle te pierwsze są nieco bardziej korzystne pod kątem czysto finansowe – środki dłużej pracują na lokacie, a banki nieraz oferują korzystniejsze warunki tym klientom, którzy zdecydują się na dłuższe ulokowanie środków. Nie zawsze jednak musi to być opcja korzystna, jeśli weźmie się pod uwagę jeszcze inne aspekty. Chodzi przede wszystkim o to, że środków z lokaty nie można podjąć przed terminem jej upływu bez utraty wypracowanych odsetek. Dlatego też jeśli wiemy, że będziemy potrzebowali środków w niedługim czasie, to zakładanie lokaty długoterminowej mija się z celem, ponieważ podejmując je przed jej zakończeniem stracimy wypracowane odsetki lub ich większość. W takim przypadku lepiej zdecydować się na jakąś dobrze oprocentowaną lokatę krótkoterminową.