Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Posted by on Fri, Dec 05 2014 06:40:34

Klienci banków bardzo często zastanawiają się czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest opłacalne. Rzadko jednak tak naprawdę wiedzą co takie ubezpieczenie gwarantuje i ile to ich kosztuje. Banki bardzo często albo mają w ofercie kredytów gotówkowych obowiązkowe ich ubezpieczenie, albo dobrowolne, z tym, że w tym drugim przypadku często skorzystanie z ubezpieczenia powoduje na przykład obniżenie marży lub prowizji. Tutaj znajdziecie tani kredyt gotówkowy ranking www.ekredytowymarket.pl sprawdź nim wybierzesz kredyt dla siebie.

Banki zachęcają swoich klientów do wykupu ubezpieczenia kredytu sugerując, że w przypadku choroby czy trudności finansowych, ubezpieczyciel pomoże w spłacie kredytu. Czy aby na pewno jest to jednak prawda?

Co to jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie kredytu ma być zabezpieczeniem banku na wypadek wystąpienia przypadku, w którym kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać zobowiązania. Chodzi tu o takie sytuacje, które są od kredytobiorcy niezależne, jak choćby ciężkie choroby, śmierć czy utrata pracy. To jest nasze ubezpieczenie, ale chronić będzie głównie interesy banku. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciel nie pozwoli sobie na nieuzasadnione roszczenie, a takie będzie kiedy nasza choroba nie spowoduje pełnej niepełnosprawności. Ubezpieczenie jest natomiast dobrym zabezpieczeniem na wypadek śmierci. Nie chodzi tu wcale o to, że jeśli umrzemy to mamy się zatroszczyć o pośmiertne spłacenie kredytu. Chodzi tu o to, ze nasze długi są dziedziczone przez naszych spadkobierców, zatem takie ubezpieczenie ochroni naszych najbliższych przed nieprzyjemną sytuacją, w której będą musieli spłacić nasze zobowiązania. Decydując się na wykup ubezpieczenie tylko dlatego , że bank oferuje nam w zamian za to obniżenie marży czy prowizji, trzeba się zastanowić czy koszty ubezpieczenia nie będą większe od wygenerowanych w ten sposób zysków.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia kredytu, zapoznajmy się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, bo stanowią one integralną składową umowy czy polisy. Ogólne warunki ubezpieczenia zawierają wszystkie informacje dotyczące każdej sytuacji, która będzie podlegała roszczeniu z tytułu wykupionej polisy. Ubezpieczenie od utraty życia najczęściej wyklucza sytuację śmierci samobójczej, ale też w wyniku jazdy samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających lub bez ważnego przeglądu technicznego czy choćby bez uprawnień. Wyklucza też sytuację utraty życia w wyniku niestosowania się do zalecanego leczenie, czyli przez eutanazję. Ubezpieczenie od utraty pracy zastrzega sytuację utraty zatrudnienia z własnej winy. Wynika z tego, ze nie podlega ubezpieczeniu kredyt, jeśli nastąpiło wypowiedzenie umowy ze strony kredytobiorcy lub na mocy porozumienia stron. Jedynie sytuacja, w której pracodawca zwalnia bez podania przyczyny lub w wyniku redukcji etatów podlega pod takie ubezpieczenie. Ubezpieczenie od utraty zdrowia też ma mnóstwo wykluczeni. Z reguły każdy ubezpieczyciel podaje listę chorób, na które trzeba zachorować by ubezpieczenie zadziałało i niestety są to najcięższe schorzenia znane medycynie.